تبلیغات
 سیا کولی - تابوی ایرانی
فیلم "تابوی ایرانی" اثر رضا علامه‌زاده که به تازگی به پایان رسیده، در حال نمایش در اروپا و آمریکاست. این فیلم درباره دشواری‌ها و محرومیت‌های جامعه بهایی در ایران است. کارگردان فیلم، رضا علامه‌زاده خود از سال 1984 ایران را ترک کرده و ساکن هلند شده است. نقدهای گوناگونی از این فیلم در رسانه‌های پارسی‌زبان مانند صدای آمریکا، رادیو زمانه، رادیو فردا و همچنین نشریات جهانی مانند لوس آنجلس تایمز منتشر شده است. گروهی از بهاییان در داخل ایران به شکل پنهانی برای ساخت این فیلم با کارگردان همکاری کرده‌اند. داریوش، خواننده ایرانی مقیم لوس‌آنجلس هم ترانه‌ای برای این فیلم خوانده است.و معنی تابو :

تابو یا تَبو یا پَرهیزه آن دسته از رفتارها، گفتارها یا امور اجتماعی است که برطبق رسم و آیین یا مذهب، ممنوع و نکوهش‌پذیر است.

واژه تابو از زبان تونگا که یکی از زبان‌های پلی‌نزی است وام گرفته شده است. به عقیدهٔ اهالی جزایر پولینزی، برخی از اشخاص یا اشیاء (مانند کشیشان، جادوگران، اجساد مردگان، زنان زائو، زنان در دورهٔ قاعدگی، رؤسای قبایل و...) دارای قوه‌ای مقدس و مافوق طبیعی هستند، به‌طوری‌که نزدیک‌شدن به آنها ممکن است خطرهای بزرگی مانند جنون، بیماری یا مرگ به‌وجود آورَد.[۱]  خیلی جالبه این تیکش

زیگموند فروید معتقد است که تابوها کهن‌ترین مجموعهٔ قوانین بشری‌اند و اقدامات منع‌شده در تابوها و قوانین اقداماتی هستند که بسیاری از انسان‌ها تمایل طبیعی به انجام‌دادن آنها دارند. او، با بهره‌گیری از تجربیاتی که در زمینهٔ روانکاوی دارد، به مشابهت‌هایی میان رسم‌های تابویی و عوارض بیماری روانی وسواس پی می‌بَرد و بر این پایه می‌گوید که تابوها در آغاز از ممنوع‌شدن تمنیات و اعمال غریزی ــ ممنوعیت‌هایی که نسل پیشین انسان‌های اولیه با خشونت تمام بر نسل بعدی تحمیل کرده‌است ــ پا گرفته‌اند. این فرضیه روشن می‌کند که چرا انسان درقبال آنچه تابو ممنوع ساخته‌است ایستاری (مقاومت) دوپهلو دارد؛ چه به‌طور غریزی انسان پس از تحمیل‌شدن تابو، ناخودآگاه سودایی خوش‌تر از زیر پا گذاشتن تابو ندارد. آن قدرت جادویی که انسان برای تابو قائل است و کشش و گیرایی تابو همه حاصل وسوسه‌انگیزی آن و نیز ظرفیتی است که تابو برای برانگیختن کشش‌های غریزی و ناخودآگاهِ انسان دارد. از همین رو، برای محترم ماندن تابو به مقاومت آگاهانهٔ فوق‌العاده‌ای نیاز هست که خود از قداست تابو، تأکید مکرر بر زیر پا گذاشتن آن و نیز کیفر شدیدی که برای نقض‌کنندگان آن در نظر گرفته شده‌است مایه می‌گیرد.

ظاهراً کهن‌ترین و مهم‌ترین تابوها این دو قانون بنیادین توتم‌باوری است: «حیوان توتم را نباید کشت و با افرادی از جنس مخالف و از توتم مشترک نباید روابط جنسی برقرار کرد.»


علت نوشتن این مطلب صرفا جهت اطلاع است و نشان از خوب بودن یا بد بودن این مستند ندارد قضاوت فقط با خود انسانه

حق انسان بودن هم نمیشه از آدم ها گرفت

مثل ما ایرانی ها که حداقل هویت رو در جهان داریم یعنی فقط انسانیم

البته شاید بهایی ها این رو هم اینجا نداشته باشن !!!!!تاریخ : شنبه 27 آذر 1395 | 11:21 ب.ظ | نویسنده : shahrzad | نظرات

  • paper | خبرهای جدید در راه است | مقاله های قدیمی